Psikiyatrik Tedavi Süreci

Çocuklarda görülen ruhsal sorunların tedavisinde farklı yöntemler izlenmekte ve bu yöntemlerin uygulanış şekil ve süresi tedavi sonucunu etkilemektedir.

Tedavinin başlayabilmesi için önce teşhisin belli olması gerekir. Teşhis tedaviye atılan ilk adımdır.

Çocukların tedavisinde erişkinlerde olduğu gibi çoğunlukla hedef sadece bireyin kendisi olmamaktadır. Tedavinin yürütülebilmesi ve başarılı olabilmesi için çocukla birlikte tedaviye aile ve okul faktörlerini de sokmak gerekir. Ancak aile, okul ve hekim işbirliği ile tedavi en iyi şekilde yürütülebilir. Tedavi aşamasında çocuk psikiyatristi psikologlarla işbirliğine girebilir. Hekim tanısını koyduktan sonra tedavi programını belirler ve bunu uygulamaya başlar.

Zaman zaman tedavinin gidişini ve sonucunu olumsuz etkileyen bazı zorluklar belirir. Bunlardan bazıları;

 1. Tedaviden çekinme ve korkma : Her ne sebeple olursa olsun çocuk psikiyatristine başvuran anne ve babaların bir kısmı tedavi söz konusu olunca irkilir ve hoş olmayan duygular yaşar. Ebeveynler sorunun büyük olmadığını ve tedavi gerektirmediğini düşünebilir. Bir anlamda tedavi sözünden, sorunun ağır olduğu mesajı alır. Oysa aile ile bir kez konuşup sorunun çözümü konusunda rehberlik yapmak dahi tedavi sayılır. Anne ve baba tedavi şeklinin ne olacağı konusunda aydınlanmalı hiçbir şey gizli kalmamalıdır.
 2. Tedavi süresi : Aileler genellikle ruhsal sorunların çözümünde aceleci davranır, sorunun birden çözülmesini ve tedavinin kısa sürede bitmesini isterler. Bu sabırsızlıkları nedeniyle de tedaviyi yarım bırakabilirler. Çocuklardaki ruhsal sorunların tedavisinde süre konusunda sabır göstermemek ve aceleci davranmak tedavinin gidişini olumsuz olarak etkiler.
 3. Tedaviye inanma : Erişkinlerden farklı olarak çocukların tedavisinde anne ve babanın da tedavi sürecine etkileri vardır. Tedavinin başarılı olabilmesi için aile tedavi girişimine ve hekime inanmalıdır. Ancak bu sayede tedaviye devam sağlanılabilir.
 4. Tedavinin sonucu ile ilgili beklentiler : Aile tedavinin amacı ve sonuçları konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Ancak bu sayede gerçek dışı ve abartılı beklentilerden uzaklaşabilir. Beklentileri yüksek aileler aceleci olur ve tahminleri gerçekleşmediği zaman da hayal kırıklığına uğrarlar. Bu durum tedavinin yarım bırakılmasına, sık sık hekim değiştirilmelere neden olur.

Çocukların ruhsal sorunlarının çözümünde uygulanan tedavi şekilleri şunlardır,

 • Aile danışmanlığı
 • Aile terapisi
 • Bireysel psikoterapi
 • Davranışçı ve bilişsel terapiler
 • Oyun terapisi
 • İlaç tedavisi
 • Bireysel ve akademik terapiler
 • Öğrenme akademisi