Psikiyatrik Değerlendirme

Çocuk ve ergen ruh sağlığının değerlendirmesi en az üç aşamalıdır. Anne baba görüşmesi, çocukla yapılan görüşme ve öğretmen görüşmesi olarak ayrıntılandırılmalıdır.

ANNE ve BABA İLE GÖRÜŞME

Anne-baba ile görüşme, çocuğun değerlendirmesinde farklı görüşler ortaya koyacağı için oldukça faydalıdır. Görüşmenin başlangıcında öncelikle anne-babayı bir psikiyatri kliniğine başvurmaya yönelten temel şikayetler öğrenilir. Daha sonra bu temel şikâyetleri daha iyi anlamaya yönelik ayrıntılı sorulara geçilir. Çocuğun sorunlarının ne zamandan beri var olduğu, hangi ortamlarda azalıp arttığı, ne sıklıkta oluştuğu anlaşılmaya çalışılır.

ÇOCUK İLE GÖRÜŞME

Psikiyatristin çocukla yapacağı görüşme çocuğun yaşına, kapasitesine ve işbirliğine girip girmemesine bağlı olarak farklılık gösterir. Genel bir psikiyatrik değerlendirmede, psikiyatrist çeşitli sorular sorarak ve testler kullanarak sorunu tespit eder.

ÖĞRETMENDEN AYRINTILI BİLGİ ALINMASI

Çocukla anne-babadan bile daha uzun süre birlikte olan öğretmenlerden bilgi alınması son derece önemlidir. Öğretmenlerin çocukla ilgili gözlemlerinden yaralanmak amacıyla öğretmenlere soru formları ve ölçekler gönderilmektedir. Gerekli olan durumlarda psikiyatrist daha detaylı bilgi elde edebilmek amacıyla öğretmenlerle yüz yüze görüşme yapabilmektedir. Öğretmenden alınan bilgiler ve yapılan psikiyatrik değerlendirmeler sonucunda psikiyatrist tedavi ve takip sürecini başlatır.

    Word Belgesini İndirPDF Belgesini İndirExcel Belgesini İndir