Korku Avcısı

Korku nedir?

Korku, çocuğun gelişim sürecinde var olan bir duygudur.

6 aydan itibaren bir bebek yabancı nesneler, yerler ve kişilere karşı korku geliştirebilmektedir. Birincil bakıcıları (genellikle anne ve baba) olmaksızın bebek farklı ortamlara tepkiler verir. Yeni tanıdığı, tanıştığı kişilere ağlayarak yaklaşır, anneyi arar. Bu doğal gelişim sürecinin bir sonucudur. Yabancılık çekme ve ebeveynden ayrılmaktan kaçınma 2 yaşa kadar devam eder.

Okul öncesi yaş grubu çocuklar (1-7 yaş) somut düşünce evresinde oldukları için gerçek – hayal ayrımını yapamazlar. Soyut düşünce süreçleri gelişmediğinden olayları somut bir bakış açısıyla değerlendirirler. Gerçek dışı senaryolar üretmeye ve bunlara inanmaya meyillidirler. Bizim için çok komik gelse de 3 yaşındaki bir çocuk gerçekten çöp kamyonunun onu yiyebileceğini, elektrik süpürgesinin onu içine çekebileceğini, klozete oturunca sifonun çekilmesiyle kendisinin de içinde kaybolup gidebileceği konusunda aşırı derecede korku yaşayabilirler.

2 – 5 yaş arası çocuklar ebeveynden ayrılık ve terk edilme dışında farklı korkular geliştirmeye başlarlar. Bu korkular; çeşitli hayvanlar, yüksek ses ve karanlığa yöneliktir.

İlkokul çağlarına gelindiğinde, çocuk gelişimsel olarak farklı korkularla yüzleşebilmektedir. Bu korkular ebeveynlerin ölümü, okulda aşağılanma gibi daha çok soyut kavramlara yöneliktir. Bu dönem korkularıyla başa çıkmada çocuğun geçmiş yaşantısı ve ebeveynlerinin tutumları önem kazanmaktadır.

Niçin Korku grubu?

  • Çünkü çocukların kendileri gibi korku yaşayan yaşıtları ile bir arada olmalarının iyileştirici bir yönü bulunmaktadır.
  • Erişkin yerine çocukların korkuları ile nasıl baş ettiklerini birbirleri ile paylaşması iyileşmeyi hızlandırır.
  • Duyguların normal olduğu ve utanılmaması gerektiği ancak başkaları da yaşıyorsa daha kolay kabul edilebilir.

Korku grubunda;

  • Duyguları fark edebilmeyi öğrenme,
  • Korku duygusunu tanımlama,
  • Korku ve fizyolojik belirtilerin ilişkisi fark etme,
  • Korkulara savaş açma grup etkinlikleri ile çalışılmaktadır.