Çocuklarda Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

  • “Ben nasıl doğdum?”
  • “Kızlar neden ayakta çişlerini yapamıyor?”
  • “Neden benim pipim varda senin yok anne?” …

Soru listesi daha çok uzayabilir ve daha rahatsız bir hal alabilir. İşte tam bu noktada durup derin bir nefes almak ve panik olmamak en uygun yaklaşımdır. 

Anne babalar çocukları büyürken zaman zaman “ Eyvah çocuğum büyüyor ” diye telaşa kapıldıkları zorlu anlar mutlaka yaşamışlardır. Bu zorlu anların en sıkıntılı olanları, çocuğun cinselliği keşfedip büyük bir merak duygusuyla anne babayı soru bombardımanına tuttuğu durumlardır. Çocuklar sadece merak eder ki bu da çok normaldir.

Miniklerin 2-3 yaşlarından itibaren aynanın karşısına geçip vücudunu incelemeye başlaması cinselliğin ilk şekillerinden birisidir. Aynı şekilde çocuklar doktorculuk oyunlarında karşı cinsin özelliklerini keşfetmeye çalışırlar. 

Çocuklarımıza cinsellik konusunda açık davranırken bu konuda sınırlar olduğunu da öğretmemiz gerekir. Çocuğa uygun bir dille herkesin kendi vücudu ile ilgili özel bölgeleri olduğu ve başkalarına göstermenin uygun olmadığı ya da bu durumdan hoşlanmadığınız söylenebilir. En doğru ve en kolay eğitim iyi model olmayla başlar. Anne-baba çocuklarının yanında bir rahatsızlık hissetmeden rahatlıkla sarılıp öpüşebiliyor ve sevgilerini ifade edebiliyorlarsa çocuklar bu duyguların nasıl bir şey olduğunu daha rahat anlayabilirler. Fakat bu durumu aşan davranışlar yada  çocuğun cinsel ilişkiye şahit olması çocukta ciddi korkuların oluşmasına neden olabilir.  

Cinsel eğitim için kendiniz bir zaman belirleyip uzun bir konuşma yapamazsınız. Çocuktan gelen soruları bekleyip tamamen onun soruları doğrultusunda bir bilgilendirme yapmanız gerekir. Bu soruların geleceğinden emin olabilirsiniz. En geç 4 – 5 yaşlarında kızlar ve erkekler aralarındaki bu “ufak” farklılık konusunda teoriler üretmeye başlarlar. Kadınların hamile olduklarını gözlemleyip bu bebeklerin nereden çıktığını düşünmeye başlarlar. Çocuklar bu konularda soru sormaya ilk başladıklarında “bebekler annelerinin karınlarında büyürler” türünde bir cevap ile tatmin olacaklardır. Bundan fazlasını öğrenmek istiyorsa sormaya devam ederler ve ancak o zaman başka açıklamalar yapmak gerekebilir. “Anne ve baba birbirini çok sevmişler. Hem anne hem de baba birer tohum vermiş ve bu tohumlar annenin karnında birleşip çocuk olmuş” gibi bir açıklama çocuk için yeterli olacaktır.  

Cinsel eğitim konusunda hepimizin yaptığı en önemli hata gereğinden fazlasını anlatmaktır. Cinselliğin doğal ve sağlıklı bir merak olduğunu kabul etmek, doğru ses tonu ve kelimelerle soruları basitçe yanıtlamak çocukların meraklarını tatmin etmeye yeter.