Boşanma ve Çocuk

Boşanma hiç kuşkusuz çocuğun hayatında yaşayabileceği en sarsıcı olaylardan birisidir.

Çocuklar ihmal edilebilir! 

Kendinize ve eşinize odaklandığınız bu süreçte çocukları farkında olmadan ihmal etmeye başlayabilirsiniz. Evliliğin sonlanması elbette ki yaşanması istenen en son olaylardan biridir. Önemli olan sizin ve eşinizin evliliğin  sona ermesini nasıl karşılayacağınız, boşanmadan sonra hayatınızı  ve ilişkilerinizi nasıl sürdüreceğinize karar vermeniz ve çocuğunuzla ilgilenmeye devam etmenizdir.

“Boşanmada benim suçum ne acaba?”
Boşanma döneminde çocuk kendini sorgulamaya ve suçluluk duymaya başlayabilir. Temel güven duygusunun sarsıldığı, “şimdi ne olacak”, “ ben ne yapacağım, kiminle yaşayacağım, acaba boşanmada benim suçum ne” gibi soruların sorulduğu bir dönemdir. “Eğer annemle yaşarsam babamı görebilecek miyim? ”, “babamı özlediğimi söylersem annem bana küser mi?”, ya da “acaba annem babam boşandığı için arkadaşlarım benimle dalga geçer mi?” gibi çocukların kafasında binlerce kuşku dolu sorular oluşur ki bütün bunların ele alınması gereklidir

Boşanmanın çocuk üzerine olan etkilerini araştıran birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçların gösterdiği, sürekli anne baba çatışması içinde büyüyen çocukların, boşanmış ama sağlıklı bir boşanma süreci yaşamış çocuklara göre ergenlik döneminde daha az ruhsal bozukluklar yaşadığıdır.

Ebeveynler olarak boşanma gibi ciddi bir durum yaşanırken üzerimize düşen sorumlulukları göz ardı etmemeliyiz.

boşanma-ve-çocukEğer gerçekten boşanmak istiyorsak;

Kararımız kesin ise çocuklara bu durum ertelenmeden aktarılmalıdır. Çelişkili yaklaşımlar çocukları daha çok huzursuz eder. Boşanma kararı eşlerden biri bu duruma razı değilse bile birlikte çocuklara söylenmelidir.

Zamanın uygun olduğu, ortamın rahat olduğu bir saat belirlenmeli ve her iki eşin de katılımının olduğu bir konuşmayla çocuklara durum aktarılmalıdır. Böyle bir konuşma sırasında boşanmanın gerekçeleri çocuğun yaş düzeyine uygun olarak anlatılmalı, çocuğun bu yaşanan sıkıntılarda hiçbir suçu olmadığı açıkça söylenmelidir.

Çocuğun kiminle kalacağı, nerde yaşayacağı, evden gidecek ebeveynle olacak olan iletişiminin nasıl sağlanacağı, evden gidecek olan ebeveynin nerde yaşayacağı, ziyaret düzeni ayrıntıları ile konuşulmalıdır.

cocukÇocuklar bu süreçte dert ortağı olarak görülmemelidir. Eşlerden birnin tarafını tutan veya kötüleyen sözlerden kaçınılmalıdır ve çocuk kesinlikle taraf seçmeye zorlanmamalıdır.

Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Çocuğunuzu boşanma sürecine hazırlama konusunda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin, bu durumu utanılacak bir durum olarak görmeyin. Bunu yaparken de olabildiğince erken, boşanma kararı almadan veya hemen sonrasında yapın. Boşanma aşamasında çocukları için profesyonel yardım alırken, iletişim sorunlarını çözebildiğini görerek, evliliğini sürdürmeye karar veren çiftler olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Uzm.Dr. Figen KARACEYLAN ÇAKMAKCI
Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı