Bilgisayar Bir Tehlike mi?

Çocuklarına bilgisayar alabilmiş anne babalar, onları bilgisayar başından kaldıramadıklarından yakınmaktadırlar. Bilgisayar karşıtı anne babalar çocuklarının bilgisayar başında zararlı şeylerle uğraştığını düşünürlerken, başka bir grup anne baba ise çocuklarının bilgisayar merakından çok memnundurlar. Kendilerinin kullanamadığı bu elektronik aletin çocukları tarafından ustaca kullanılmaları hayranlık uyandırıcı ve imrenilenecek bir durumdur.

Çok iyi bilinmelidir ki, bilgisayar kullanmak ya da internetten faydalanmak tek başına kişinin yaşamına asla olumsuz etkide bulunmamaktadır. Olumsuz etki ancak kişinin bilgisayarı, interneti ve chat gibi iletişim araçlarını yanlış kullanması sonucu ortaya çıkabilir. Eğer bilgisayar başında geçirilen zaman kişinin yaşamında bazı güçlükler yaşamasına, örneğin derslerinde başarısız olmasına, sosyal yaşamdan uzaklaşmasına neden oluyorsa, bu durumda bilgisayar başında çok fazla zaman geçirildiği düşünülebilir.

Çocuklar saatlerce bilgisayar karşında kalmayı, chat yapmayı neden tercih ediyor olabilir?
En önemli etkenlerden bir tanesi bilgisayar ortamının iletişim kurmakta zorluk yaşayan çocuklar için kolaylık sağlamasıdır. Günlük yaşamda kendilerini ifade etmekte zorlanan çocuklar ve gençler internet ortamında kendileri gibi veya tanınmak istedikleri gibi olabilme şansına kavuşmaktadırlar. İlgi alanlarına hitap eden gruplar aracılığıyla; özellikle sosyal ortamlara katılmakta güçlük yaşayan gençler için bilgisayar sosyal bir ortam da sağlamakta, böylelikle çocuk ya da genç onaylandığını ve kabul edildiğini hissetmektedir. Bilgisayar oyunları ya da internet çocuğun ya da gencin uzun ve keyifli saatler geçirmesine yardımcı olmakta, bu da günlük sıkıntılar ya da sorunlardan uzaklaşmak isteyen çocukları ve gençleri bilgisayar başına çekmektedir.

Bilgisayar düşmanımız olmamalı

Anne babalar çocuklarıyla ilişkilerini aksatacak her tutkuya karşı çıkabilir. Hele bir de bu tutku bir makine ise anne babalar bu durumdan daha fazla rahatsız olabilir. Önüne geçemedikleri ne olduğunu pek de anlayamadıkları bir alet, çocuklarıyla aralarına girmiş ve ilişkilerini zedelemektedir. Bilgisayar karşısında çocuğun neler yaptığı ile onu sıkmayacak şekilde ilgilenerek, oyun oynadığı zamanlarda çocuğa eşlik ederek bilgisayarlar ebeveyn ile çocuk arasında bir iletişim aracı olarak kullanılabilir.

bagimliBunları yaptığınız halde yine de çocuğunuzun bilgisayar karşısında gereğinden fazla zaman geçirdiğini düşünüyorsanız, o zaman çocuğunuzu bilgisayar başından uzaklaştıracak alternatifler oluşturmanız gerekecektir. Örneğin çocuğunuzun arkadaşlarıyla doğal yollardan görüşmeleri için hafta sonu buluşmaları ayarlayabilir ya da ortak ödevler için bir araya gelmelerini sağlayacak olanaklar yaratabilirsiniz.

Çocuğunuza uygun ve onun da ilgisini çeken bir spor çalışmasını birlikte seçebilir ve haftanın 2  – 3 gününü spor yaparak geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini destekleyerek, yani arkadaşlarına karşı aşırı eleştirel bir tutum sergilemeyerek ve yeni arkadaşlık ilişkileri kurmalarını da destekleyerek bilgisayar karşısında geçirdikleri zamanı sosyalleşmeye ayırmalarında yardımcı olabilirsiniz.

Bunları ve bunlara alternatif olarak gördüğünüz daha farklı çözüm yollarını denediğiniz halde çocuğunuzun giderek bilgisayar oyunlarına, bilgisayarda sohbet etmeye bağımlı bir hale geldiğini gözlüyorsanız ve bu durum çocuğunuzun okul başarısını, sosyal yaşamını olumsuz etkiliyorsa, o zaman mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.