Ergen

Ergenlerde Yeme Bozukluğu
Ergenlerde Yeme Bozukluğu
Yeme bozuklukları; vücut ağırlığı takıntısı, vücudun şekli ile ilgili olumsuz düşünceler ve beraberinde getirdiği duygulanım bozukluklarının olduğu bir durumdur. Bu bozukluk kişinin genel vücut sağlığını etkileyen, hatta tedavi edilmezse, ölümle sonuçlanabilen bir bozukluktur.
Sınav Kaygısı
Sınav Kaygısı
İnsanoğlu dünya üzerinde var olduğu günden itibaren iki temel duygu ile yüz yüze kalmıştır: korku ve kaygı. Kaygı, insanın en temel duygularından birisi olarak hepimizin zaman zaman yaşadığı ve yaşamımızı çeşitli şekillerde etkileyen bir durumdur.
Çocuk ve Gençlerde İntihar
Çocuk ve Gençlerde İntihar
Modern çağın insanı çözümlerin tükendiğini hissettiğinde intiharı çözüm gibi görebilmektedir. Özellikle psikiyatrik rahatsızlıklarda yaşanılan sıkıntının dayanılmaz olduğu an, bir kaçış gibi ortaya çıkabilen intihar girişimine dikkat etmek gerekir.
Bilgisayar Bir Tehlike mi?
Bilgisayar Bir Tehlike mi?
Çocuklarına bilgisayar alabilmiş anne babalar, onları bilgisayar başından kaldıramadıklarından yakınmaktadırlar. Bilgisayar karşıtı anne babalar çocuklarının bilgisayar başında zararlı şeylerle uğraştığını düşünürlerken, başka bir grup anne baba ise çocuklarının bilgisayar merakından çok memnundurlar.
Ergenlik Nedir?
Ergenlik Nedir?
11 – 12 yaşlarında başlayıp 20’li yaşların başlangıcına kadar süren, hızlı bedensel, ruhsal, sosyal değişiklikleri içeren dönemin genel adıdır. Kimlik duygusunun kazanıldığı, statü ve roller açısından konumların belli olmadığı, birey için dönüm noktası niteliğinde özel bir geçiş dönemidir.